Sąd Najwyższy orzekł to, co oczywiste:
Jacek Bilewicz nielegalnie sprawuje funkcję prokuratora generalnego
Pomijając kwestie łamania prawa przez Bodnara i Żurka, o nielegalności J. Bilewicza przesądzają także kwestie formalne, między innymi ta, że:
- nie przedłożył opinii prezydenta w sprawie powołania (tym samym nie dopełnił, a uzurpując sobie prawo do stanowiska złamał prawo, a konkretnie art. 14 § 1 ustawy Prawo o prokuraturze)
Bodnar wstawiając go na to stanowisko złamał prawo.
Ale prawo zostało złamane później wiele razy, kiedy i Bodnar i Żurek jednostronnie i ręcznie odwoływali (bez podstawy prawnej) i powoływali (uzurpowali sobie możliwość powołania) sędziów na wiele stanowisk.
Dlatego podobnie sprawa się ma w przypadku obecnych „szefów” prokuratury generalnej:
- Dariusz Korneluka i Jacka Bilewicza jako zastępcy.
Orzeczenie Sądu Najwyższego z 14 kwietnia 2026 r. sygn. akt II NSNc 141/25
Podstawa prawna:
„Prokuratora krajowego oraz pozostałych zastępców PG powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego pisemną zgodą.”

