Sąd Najwyższy orzekł to, co oczywiste:

Jacek Bilewicz nielegalnie sprawuje funkcję prokuratora generalnego

Pomijając kwestie łamania prawa przez Bodnara i Żurka, o nielegalności J. Bilewicza przesądzają także kwestie formalne, między innymi ta, że:

  • nie przedłożył opinii prezydenta w sprawie powołania (tym samym nie dopełnił, a uzurpując sobie prawo do stanowiska złamał prawo, a konkretnie art. 14 § 1 ustawy Prawo o prokuraturze)

Bodnar wstawiając go na to stanowisko złamał prawo.

Ale prawo zostało złamane później wiele razy, kiedy i Bodnar i Żurek jednostronnie i ręcznie odwoływali (bez podstawy prawnej) i powoływali (uzurpowali sobie możliwość powołania) sędziów na wiele stanowisk.

Dlatego podobnie sprawa się ma w przypadku obecnych „szefów” prokuratury generalnej:

  • Dariusz Korneluka i Jacka Bilewicza jako zastępcy.

Orzeczenie Sądu Najwyższego z 14 kwietnia 2026 r. sygn. akt II NSNc 141/25

Podstawa prawna:

„Prokuratora krajowego oraz pozostałych zastępców PG powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a odwołuje za jego pisemną zgodą.”