18 stycznia 2024 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zmiany dokonane przez Bartłomieja Sienkiewicza (i jego współpracowników) w spółkach akcyjnych Mediów Narodowych (w tym zmiany Zarządów i postawienie ich w stan likwidacji) są niezgodne z Konstytucją RP. Przede wszystkim dokonano ich w oparciu o Kodeks Spółek Handlowych, łamiąc przy tym ustawy (m.in. o Mediach Publicznych) oraz Konstytucję.

Bartłomiej Sienkiewicz (MKiDN) zareagował uwagą, że Trybunał Konstytucyjny jest wadliwy, czym po raz kolejny złamał prawo – organ władzy wykonawczej nie może oceniać naczelnych, konstytucyjnych instytucji władzy sądowniczej. A tym bardziej nie może się im nie podporządkowywać.

Odpowiedzialność administracyjna – Bartłomiej Sienkiewicz, MKiDN, ale także wszyscy urzędnicy, radcowie prawni, adwokaci, notariusze, którzy swoim działaniem wspierali nielegalne przejmowanie i zmiany w Mediach Publicznych.

Odpowiedzialność polityczna – Donald Tusk jako premier oraz Adam Bodnar jako Minister Sprawiedliwości – odpowiedzialni za podważanie Trybunału Konstytucyjnego (i innych najwyższych konstytucyjnych instytucji) oraz blokowanie wykonywania ich rozstrzygnięć

Obszar: SPOŁECZEŃSTWO, MEDIA