19 grudnia 2023 r. Tuż po zawiązaniu się Koalicji 13 grudnia – pierwszym posunięciem nowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza było przejęcie mediów publicznych, w tym głównie TVP SA, Polskie Radio oraz PAP.

MKiDN jako właściciel państwowych spółek TVP oraz Polskiego Radia miał prawo odwołać Zarządy tych spółek (Kodeks Spółek Handlowych), ale nie miał prawa powoływać nowych Zarządów oraz nie miał prawa odwoływać i powoływać Rad Nadzorczych.

Ustawa przewiduje, że Radę Nadzorczą mediów publicznych może odwołać i powołać (a nowe Zarządy powołać) jedynie Rada Mediów Narodowych, której kadencja kończy się w 2028 r.

[źródło – m.in. analiza prawna Janusza Roszkiewicza / Klub Jagielloński z 30 grudnia 2023 r. opublikowana on-line]

Minister odwołując i powołując Rady Nadzorcze oraz Zarządy złamał prawo.

Wyznaczył tym samym sposób podejścia nowego rządu do prawa, który będzie kontynuowany przez MKiDN oraz inne ministerstwa i instytucje Państwa. Od 13 grudnia 2023 r. cechy tego podejścia to łamanie prawa, zawłaszczanie instytucji „na skróty” (nie czekając na upływ kadencji lub zmiany w ustawach), wydawanie aktów niższego rzędu, które mają zastąpić ustawy i Konstytucję.

Ponadto fakt, że Koalicja 13 Grudnia rozpoczęła demolowanie państwa od przejęcia mediów pokazuje jak ważna jest dzisiaj informacja, a właściwie propaganda. Koalicjanci wiedzą, że część obywateli bezkrytycznie i bezrefleksyjnie podchodzi do wiadomości podawanych ze szklanego ekranu czy radia. W myśl zasady Lenina, że kino to najważniejsza ze sztuk oraz Goebbelsa, że kłamstwo powtarzane sto razy staje się prawdą.

Odpowiedzialność administracyjna – Bartłomiej Sienkiewicz, MKiDN

Odpowiedzialność polityczna – Koalicja Obywatelska i wszystkie ugrupowania tworzące Koalicję 13 Grudnia

Obszary: SPOŁECZEŃSTWO, MEDIA